Jeseník - náplavka

Zase jsme řádili v přírodě - náplavka řeky Bělé 19. 5. 2018

Myšlenka stát se dobrovolníkem vznikla v roce 2015, kdy skupina Saint-Gobain slavila 350 let od svého vzniku. Partička zaměstnanců se chtěla připojit k oslavám výročí, a jak jinak než bohulibou činností. Vznikla tak první dobrovolnická akce 350 minut v přírodě,  které jsme  věnovali obnově původní louky v Beskydech v lokalitě Hrozenkova.  Od té doby jsme zvládli 2x uklidit pokácenou lesní mýtinu pro výsadbu nových stromů,  jednou to bylo v Orlických horách a podruhé na Kokořínsku. V Jizerkách nás neodradilo ani chladné a deštivé počasí od toho, abychom vysadili 1150 stromků. Na předposlední akci  jsme hloubili tůň pro vzácné drobné živočichy a hmyz na Sázavě. No a konečně se dostáváme k Jeseníku, kde se nám snad podařilo odstartovat projekt přeměny náplavky řeky Bělé. 

Místní spolek Sudetikus, který se snaží o kultivování veřejného prostoru a rozvoj přírody Jesenicka, vyhodnotil jako nejpřínosnější variantu činnost, jež by se dala nazvat hledání hodně zašlé slávy tzv. „Jesenické náplavky“. Pravděpodobně při dřívější regulaci toku vznikl kamenný stupeň u řeky Bělá ve Smetanových sadech nedaleko centra města Jeseník. Časem tento prostor zarostl plevelem, keři a kamenná dlažba zmizela pod nánosy hlíny, bohužel i odpadků. Členové spolku Sudetikus se proto rozhodli ve spolupráci s místními představiteli města o oživení tohoto veřejného prostoru. Rádi by tento prostor zcela vyčistili, zpřístupnili a časem do něj umístili dřevěné lavičky tak, aby zde vznikla odpočinková zóna, kde by se obyvatelé Jeseníku mohli setkávat a užívat si přírodu při pohledu na hladinu horské Bělé. Kultivace veřejného prostoru je jistě záslužná činnost, bohužel máme všichni tendenci vnímat veřejný prostor cize a být k němu lhostejní. Spolek Sudetikus a město Jeseník nás v tomto požádaly o pomoc nejen kvůli samotnému úklidu, ale také proto, abychom motivovali místní k rozvoji a péči o jejich společný prostor.

Celou akci provázelo slunečné počasí, dobrá nálada a nakonec i prima pocit, že jsme zase mohli přiložit ruku k dílu ve věci, která bude jistě časem sloužit k radosti nejen místním.

Takže pro letošní jaro máme splněno. A kdy nás čeká příští dobrovolnická činnost? 22. 9. 2018. Oslovilo Vás to? Zaujalo? Chcete se přidat? Není problém. Ozvěte se, napište, rádi Vám včas sdělíme podrobné informace o další plánované akci. Myslím, že nebudete litovat.